>> Aptitude >> Unitary Method
1). If cost of 24 oranges is Rs. 72, then find out the cost of 120 oranges.
A). Rs.18 B). Rs.360
C). Rs.172 D). Rs.500
2). If cost of 15 eggs is Rs.75, then find out the cost of 4 dozens eggs.
A). Rs.240 B). Rs.300
C). Rs.150 D). Rs.185
3). A worker makes a toy in every 2 h. If he works for 80 h, then how many toys will he make?
A). 40 B). 54
C). 45 D). 39
4). 12 men can do a piece of work in 24 days. How many days are needed to complete the work, if 8 men are engaged in the same work?
A). 28 B). 36
C). 48 D). 52
5). If 45 m of a uniform rod weighs 171 kg, then what will be the weight of 12 m of the same rod?
A). 49 kg B). 42.5 kg
C). 55 kg D). 45.6 kg
6). 22 men can complete a job in 16 days. In how many days, will 32 men complete that job?
A). 14 B). 12
C). 16 D). 11
7). If 10 spiders can catch 10 flies in 10 min, then how many flies can 200 spiders catch in 200 min?
A). 2000 B). 5000
C). 4000 D). 3000
8). 2000 soldiers in a fort had enough food for 20 days. But some soldiers were transferred to another fort and the food lasted for 25 days. How many soldiers were transferred?
A). 400 B). 450
C). 525 D). 500
9). If in a hostel, food is available for 45 days for 50 students. For how many days will this food be sufficient for 75 students?
A). 25 days B). 28 days
C). 30 days D). 40 days
10). In a garrison, there was food for 1000 soldiers for one month. After 10 days 1000 more soldiers joined the garrison. How long would the soldiers be able to carry on with the remaining food?
A). 25 days B). 20 days
C). 15 days D). 10 days