Exams >> Bank Exams >> RBI Grade B

PrimeFaces.cw("DataGrid","widget_frm_base_j_idt45",{id:"frm_base:j_idt45"});

Contents:

RBI Grade B exam consists of below sections

- Quantitative Apptitude(Questions:1 - 30)
- Reasoning Ability(Questions: 31 - 90)
- English Comprehension(Questions: 91 - 120)
- General Awareness(Questions: 121 - 200)

You can practice these questions as real exam in this link.

Required difference = \( \left(1440+1860\right)- \left(900+500\right) \) = 2300 - 1400=900 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

2). 3/4th of the number of arts graduates in University A were female. If the number of female arts graduates in University A is less than that in University A by 175, what is the number of male arts graduates in University B?
The number of female arts graduates in university A = \( \frac{3}{4} \times 1300 = 975 \) The number of female arts graduates in university B = 975-175 = 800 The number of male arts graduates in university B = 1400-800 = 600 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

3). What is the respective ratio between the total number of graduates in engineering and commerce together in University A and that in the same courses together in University B ?
Required ratio = \( \left(1600+2000\right): \left(1400+1800\right) \) = 3600:3200 = 9:8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

4). Number of science graduates in University B is what percent less than that in University A ?
Required percentage = \( \frac{1800-1500}{1800} \times 100 \) = \( \frac{300}{1800} \times 100 \) = \(16 \frac{2}{3} \)% | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

5). Total number of graduates (in all the given six courses together) in University A, was what percent more than that in University B?
Required percentage = \( \frac{9000-7500}{7500} \times 100 \) = \( \frac{1500}{7500} \times 100 \) = 20% | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

6). Amit and Sujit together can complete an assignment of data entry in 5 days. Sujit's speed is 80% of Amit's speed and the total key depressions in the assignment are 5,76,000. What is Amit's speed in key depressions per hour if they work for 8 hours a day ?
Ratio between work done by Amit and Sujit = 100:80 = 5:4 Total work done by Amit = \( 576000 \times \frac{5}{9} \) = 320000 Total working hours by Amit = \(8\times5 \)=40 hr Amit's speed = \( \frac{320000}{40}=8000 \) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

7). Area of a rectangle is 96 m2 When the length of the same rectangle increased by 6 m and the breadth decreased by 3 m, then the area of the rectangle decreases by 30 m2. What is the perimeter of a square whose sides are equal to the length of rectangle ?
Area of rectangle = 96 lb=96 ...... (i) According to question \( lb- \left(l+6\right) \times \left(b-3\right)=30 \) lb-lb+3l-6b+18 =- 30 3l-6b = 12 l-3b-4 = 0 \( l = 2 \left(b+2\right) \) ...... (ii) By solving equations (i) and (ii), we get l = 16 m, b = 6m The side of square3 = l = 16m Perimeter of a square = \( 4 \times 16 = 64m \) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

8). A vessel contains a mixture of milk and water in the respective ratio of 3 : 1. 32 litre of mixture was taken out and replaced with the same quantity of milk so that the resultant ratio between the quantities of milk and water in the mixture was 4 . : 1 respectively. If 10 litre of mixture is again taken out from the vessel, what is the resultant quantity of water in the mixture ? (in litre)
Let the total quantity of mixture = x litre According to question, \( \frac{4}{4+1}=\left[ \frac{x-32}{x} \right] \) 4x=5x-160 x = 160 Litrs The quantity of milk in mixture = \( 160 \times \frac{3}{4} \) = 120 Litre The quantity of water in misture = \( 160 \times \frac{1}{4} \) = 40 Litre 32 litre of mixture was taken out and replaced with the same quantity of milk. Then, the quantity of milk in mixture = \( 120-32 \times \frac{3}{4}+32 \) = 120-24+32 = 128 Litre After 10 litres of mixture is again taken out from the vessel, the resultant quantity of water in the mixture = \( 32-10 \times \frac{1}{5} = 32 - 2 = 30 litre \) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

9). A 476 m long moving train crosses a pole in 14 sec. The length of a platform is equal to the distance covered by the train in 20 sec. A man crosses the same platform in 7 m and 5 sec. What is the Speed of the man in m/s ?
Speed of the traub = \( \frac{476}{14} = 34 m/s\) Length of the platform = \( 34 \times 20 = 680 m \) Speed of the man = \( \frac{680}{425} = 1.6 m/s \) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Total number of balls faced by O = 900 Total number of balls faced by Q = \( 900 \times \frac{3}{5} = 540 \) Total number of runs scored by O in the tournament = \( \frac{110 \times 900}{100} = 990 \) Total number of runs scored by Q in the tournament = \( \frac{140 \times 540}{100} = 756 \) Requireed percentage = \( \frac{990 - 756}{990} \times 100 \) = \( \frac{234}{99} \times 10 = 23\frac{7}{11} \) |